VETERINÁRNÍ PORADNA

Na Vaše dotazy odpovídá

MVDr. Darja MUSILOVÁ
majitelka a chovatelka gordonsetrů (chovatelská stanice "Neverending Grace")

Profil lékaře:

Studium:
Veterinární a farmaceutická univerzita Brno

Pracoviště:
Veterinární a farmaceutická univerzita v Brně
Veterinární praxe "Veterina Kohoutovice", Libušina třída10, Brno

Zadat dotaz můžou pouze přihlášení členové klubu!
Mezi členy klubu bude Vaše přihlášení přidáno na Vaši výslovnou žádost, viz informace.

Zvýšený příjem vody

Uživatel ROSŤA se ptá:

Dobrý den,
u našeho pejska jsme přešli po kastraci na light granule a od té doby začal mnohem více pít a stává se,že se vymočí i doma,což nikdy nedělal.Může být příčinou právě změna granulí? Děkuji

Veterinář odpovídá:

Dobrý den,
velmi pravděpodobně nevznikl tento problém (zvýšený příjem vody a častější močení) jen kvůli light granulím. Vyhledejte svého veterinárního lékaře k další diagnostice, může se jednat o onemocnění ledvin, cukrovku atd.
S pozdravem,
MVDr. Darja Musilová

Granule pro seniora

Uživatelka PAVLA se ptá:

Dobrý den, mám 13 letého trp.pudlíka,který je dosud krmen granulemi Nutram bezobilné.Granule obsahují 19 % tuku. V porovnání s jinými granulemi je to hodně.Pes je po operaci šedého zákalu obou očí a teď se mu začíná usazovat v jednom očku tuk.Nevím,jestli je to granulemi,nebo stářím,ale chtěla bych granule vyměnit. Poradíte mi nějaké hypoalergenní? Děkuji

Veterinář odpovídá:

Dobrý den,
pokud se opravdu jedná o ukládání tukových granulí pod povrchovým epitelem, pravděpodobně je jedná lipidovou degeranaci, která často vzniká po zhojeném rohovkovém vředu či zřídka kdy při metabolických onemocnění typu hypercholesterolémie nebo hyperlipémie. Onemocnění psa neomezuje, není třeba ho léčit. Vhodné je vyšetřit krevní obraz psa ke stanovení činnost štíté žlázy a metabolismu tuků. Při zjištění onemocnění štítné žlázy, lze toto onemocnění ovlivnit léky. Při zvýšeném lipidovém obrazu je vhodné nastolit dietu. I vzhledem k věku pacienta bych volila granule s nižším obsahem tuku, ideálně tzv. light nebo senior. Konkrétní typ nechám na vás, abych nedělala reklamu :)
S pozdravem,
MVDr. Darja Musilová

Falešné hárání

Uživatelka MARIE se ptá:

Dobrý den!
Mám 5ti letou fenku yorkšíra, je malinká, váží 2,5kg. Mám s ní první problém - hárala v červenci a teď má hodně nateklé cecíky, jako když hárá znovu. Nic jí ale nebolí, je veselá, hraje si, prostě normální. Co mám s ní prosím dělat?

Veterinář odpovídá:

Dobrý den,
pravděpodobně se jendá o falešnou březost případně již akutně probíhající zánět mléčné žlázy. Ideálně navštivte svého veterinárního lékaře, aby stanovil přesnou diagnózu a zvolil vhodnou terapii.
S pozdravem,
MVDr. Darja Musilová

Jaterní hodnoty

Uživatelka JANA se ptá:

Dobrý den,
máme pejska uliční směs (zřejmě špic a malá colie) a je mu asi 8 let. Byli jsme s ním na rentgenu plic, a při té příležitosti zjistili, že má zvětšené srdce (prý málo), další vyšetření srdce se neprováděla. Bral enap, postupně mu ho vysadili.Na odvodnění plic bral furon, nyní je bez medikace. Udělali mu též vyšetření krve vše až na jaterní testy má v normě. Na základě toho mu dělali sono, má velká játra, nádor nemá, ostatní prý v pořádku.
Původní hodnoty z 27.5. byly: ALP 18,66, T-PRO 79, ALT 6,35, AST 0,74. Dostal jaterní dietu granule Royal canin L/D Hepatic. V září byl na nových odběrech: T-PRO 80. ALT kleslo na 4,98 , AST v normě 0,18 ale hodnota ALP ještě vyšší (nad 20) .
Jinak je veselý, hravý, žere i když by radši než granule nějakou vařenou stravu Dostává ostropestřcový olej , flavobion a B komplex. . Průjmy nebo nějaké nevolnosti nemá.
Ale večer když se jde spát, tak nevydrží ležet v pelechu, každou chvíli leží někde jinde, pak se zas vrátí a nanovo jde ležet jinam, k moji posteli , k manželově posteli, leží na boku,na břiše i na zádech. Až k ránu se zklidní a zůstává v pelechu. Chtěla jsem se zeptat, zda je možné že po jaterní dietě (5 měsíců) se hodnota ALP ještě zvětšuje A co to ALP vlastně je. Neměli bychom zkusiít nějaké jine granule?
Moc děkuji za odpověď

Veterinář odpovídá:

Dobrý den,
ALP je jedním z tzv. jaterním enzymů, který je nejčastěji odrazem funkčnosti žlučového měchýře a jeho vývodných cest. Přesto nemá velkou specifitu k jaterním onemocněním u psa. ALP je totiž možno izolovat z jater, ledvin, kostí, placenty i tenkého střeva. ALP se také zvyšuje u onemocnění kůry nadledvinek (Cushingův syndrom), cukrovky, akutním onemocnění ledvin, chronickém stresu nebo při terapii fenobarbitalem nebo kortikoidy.
Chování vašeho psa přes noc bude spíš behaviorální problém, jehož příčinu lze těžko určit. Zkuste změnit podmínky na spaní - jedna místost, jiný pelíšek nebo naopak nechte volný prostor po celém domě / bytě. Je možné, že pouze nevyhovuje psovi tepelný komfort v určité místnosti a je pro něj trochu v rozkolu ležet u vaší postele nebo v jiné místnosti, kde mu je příjemněji. Většina psů přes noc "cestuje" a "hlídá". Deficit dospí přes den.
S pozdravem,
MVDr. Darja Musilová

 

 

Krevní testy

Uživatelka ALENA se ptá:

Dobrý den, prosím o vyhodnocení výsledků odběru u psa:
Biochemie sérum
Glukoza 6.2
Urea 10.4
TP 54
Albumin 29
Ca 2.27
P 1.29
Bilirubin 20
AST 6.2
ALP 2.4

Hematologie
leukocyty 21.2
erytrocyty 10.1
hemoglobin 24.1
hematokrit 69.4
MCV 68.8
MCH 23.9
MCHC 34.7
trombocyty 276

Veterinář odpovídá:

Vážená tazatelko,

z Vašeho dotazu nejsou patrné důležité informace (věk, pohlaví, plemeno) ani předcházející zdravotní problémy Vašeho psa. Také každá laboratoř má stanovené referenční hodnoty, které se mohou (i když nepatrně) lišit. I přesto vám mohu sdělit, že váš pes má výrazné změny jak v hematologickém tak biochemickém profilu, bohužel ke stanovení úplné diferenciální diagnózy například chybí parametr "kreatinin" (důl. pro stanovení onemocnění ledvin). K problémovým orgánům u vašeho psa patří jistě játra (zvýšené jaterní enzymy) a pravděpodobně i ledviny (bohužel, není zde hodnota kreatininu). Hematologicky můžeme směřovat k hypoxickým stavům, stresu, dehydrataci ale i anémii či různým nádorovým onemocněním.

Neprodleně kontaktujte veterinárního lékaře, u kterého bylo provedeno vyšetření krve k dalším diagnostickým postupům a léčbě. Internetová poradna bohužel není vhodná pro tento problému.

S pozdravem
MVDr. Darja Musilová

HUBNUTÍ PO KASTRACI

Uživatel se ptá:

Dobrý den, mám dotaz...
Naši veterináři si nejsou jistí co by to mohlo být, tak se zkusím zeptat u Vás, protože víc hlav víc ví a třeba Vás něco napadne. Třeba jste se již s něčím podobným setkali. Jsou tři feny sestry něco přes rok a půl.. jedna měla jako malá demodex a léčila se s tím.. dalším dvěma ho nezjistili. ta co měla demodex s tou ještě jednou se nechaly vykastrovat ta třetí ne. ty kastrovaný fenky teď začaly strašně hubnout a nikdo neví proč..přitom po kastraci je normální tloustnutí. ta co není kastrovaná normálně krásně přibírá. dalším problémem je že všechny tři plešatěj. všechny na hlavě jakoby před ušima za ušima a zespod na krku a ty dvě kastrovaný ještě na spodku zadních nohou a ta kastrovaná co měla demodex už i trochu na hřbetě a bocích.. ta co není kastrovaná již začíná plešatět i na nohou. fena s demodexem byla na biopsii z místa kde měla demodex a tam se zjistil hluboký zánět kůže ne nijak dramatický a spící demodex. jinak nic.. všechny prodělaly krevní testy.. té čubě kastrované co nemá demodex zjistili vyšší hladiny něčeho co způsobuje bud dehydratace ale její veterinář jí tvrdí že je to hyperthyreoza.. další dva veterináři tvrdí že je to špatná diagnoza že byla jen dehydrovaná. že se navíc hyperthyreoza u psů moc nevyskytuje a že by neplešatěla ale naopak zarůstala srstí a rostly by hodně drápy.druhá kastrovaná čuba je na tom podobně. dodám že všechny tři jsou silně hyperaktivní. každá žere úplně jiné krmení tím by to být nemělo.. jedna žrala firstmate a teď orijen, druhá brit carnilove a ta co je na tom nejlíp žere ontario a předtím propak. seškraby nic neukázaly.všechny teď mají navíc lehký zánět očí přitom každá žije v jiném městě a v jiných podmínkách takže je to divné. včera šla na biopsii druhá fena, tak budeme čekat na výsledky. hlavně je divné to hubnutí když jsou přibližně 3 měsíce po kastraci. to by měly spíš ztloustnout ne?
Mockrát děkuji a přeji hezký den!

Veterinář odpovídá:

Dobrý den,
bohužel neuvádíte, o jaké plemeno se jedná. Například český fousek nebo italský spinone trpí na onemocnění označované jako lysivost. U českého fouska je lysivost dědičná (většinou vypadává srst na bocích, okraji uší a na hřbetu nosu) a v rámci chovu se toto onemocnění snaží eliminovat. Demodikózou mohou být postiženy všechny 3 feny, o kterých se zmiňujete, jelikož k přenosu parazita dochází v prvních dnech po porodu při sání mateřského mléka, a i když se seškrab provádí z více míst na těle, není vždy jednoduché tyto kožní parazity v seškrabu prokázat. K propuknutí onemocnění dochází při oslabení imunitního systému – často v období vakcinace štěňat, prvního hárání nebo při výskytu jiného onemocnění. I při negativním mikroskopickém nálezu lze doporučit léčbu demodikózy, pokud klinické příznaky tomuto onemocnění odpovídají. Hypertyreóza je opravdu častější u koček než u psů. U psů postihuje jedince středního až vyššího věku většinou na podkladu karcinomu štítné žlázy. Plemenná predispozice je u boxerů. Snadno lze toto onemocnění u psů odhalit pohmatem v oblasti štítné žlázy. To, že by feny měly po kastraci tloustnout je dané změnou metabolismu. Pokud fena má adekvátní aktivitu i příjem krmiva, tloustnout vůbec nemusí. Hubnutí pravděpodobně s kastrací vůbec nesouvisí - může jít o vliv chybné diety, zanedbaného odčervování fen až o sníženou funkci / selhávání některého důležitého orgánu. Pokud ale vyšetření krve neukázalo žádnou patologii, uvažovala bych o změně krmiva.

KASTRACE FENY

Uživatelka MARCELA se ptá:

Dobry den,
mame 11 mesicni fenu anglickeho setra. Jelikoz se nechystame ji uchovnit, chteli bychom ji vykastrovat. Prvni harani probehlo v 9. mesicich. Na kastraci jsou ale ruzne nazory,nejlepe je pry kastrovat po prvnim harani, jiny nazor rika, ze fenu je dobre nechat nejmene dvakrat odharat, pry setri dospivaji pomaleji a kastraci se tak mohou ovlivnit nektere povahove vlastnosti.
Jaky je prosim Vas nazor?
Dekuji za odpoved.
Hezky den.

Veterinář odpovídá:

Dobrý den,

pokud neplánujete fenu uchovnit, je kastrace správnou volbou. Proč termínovat kastraci těsně před prvním nebo mezi prvním a druhým háráním souvisí s eliminací výskytu nádorů na mléčné liště. Kastrace po 2.hárání feny již nemá významný vliv na snížení výskytu. Ideální je kastrovat fenu v období anestru, tj. minimálně 1měsíc po hárání a nejpozději přibližně měsíc před očekávaným háráním. Interval mezi háráními je u každé feny značně individuální, ale většina fen setrů hárá intervalech 6 měsíců a déle. Můžete se optat chovatele, v jakém intervalu hárala matka Vaší feny, částečně se to dědí. Obecně lze doporučit kastraci u Vaší feny kolem 14.měsíce, plus mínus, s ohledem na průměrný interval mezi háráními. Fena setra je kolem roku věku již tělesně dospělá, tudíž se nemusíte bát tento zákrok podstoupit. Studie uvádí, že raná kastrace ve štěněcím věku uchovává u těchto jedinců štěněcí chování a nedostatečný vzrůst. Po roce života můžete spíše očekávat zklidnění feny a zvýšený apetit a následný sklon k obezitě. Pokud zvolíte aktivní režim a vhodně zvolenou komerční dietu pro kastrované feny, nemusí na Vaší feně být kastrace vůbec znát. Velká většina fen v průběhu svého života nakonec kastraci postoupí z následujících zdravotních důvodů: nechtěné gravidity, nádorů mléčné žlázy a vaječníků, cukrovky a hormonálních disbalancí, zánětu dělohy nebo falešné březosti. Vámi zvolený chovatelský důvod ("nechceme mít štěňata") těmto zdravotním komplikacím předchází.

MVDr. Darja Musilová 

MLADÝ PES KE STARŠÍMU

Uživatelka LENKA se ptá:

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Měli jsme dva maltezáčky. Čaki měl 15,5 roku a včera nám zemřel. Máme ještě Kristýnku je jí 12,5, více než 5 let se léčí s šelestí na srdci a už 3 roky je úplně slepá, léčí se s vysokým vnitroočním tlakem. Doma se orientuje bez problémů, je hodně přilnutá k nám, ale také i k Čandíkovi a teď nám všem chybí. Potřebovala bych poradit, jestli jí máme pořídit nového kamaráda, aby nebyla sama nebo k jejímu zdravotnímu stavu je pro ní lepší, aby byla sama. Chceme pro ní to nejlepší. Moc vám děkuji. Lenka

Veterinář odpovídá:

Dobrý den,
vždy je na zvážení konkrétního majitele zda pořídí ke staršímu psovi mladšího kamaráda. Bohužel neexistuje správná odpověď. Každý pes na nově příchozího člena do rodiny reaguje jinak. Vy sama nejlépe znáte svého psa a víte, jak snáší změny. I příchod štěněte je změna. Nové štěně může pozitivně zvednout elán geriatrického psa, ale na druhou stranu také může také staršího psa zvyklého na poklidný chod domáctnosti otravovat svojí akčností. Osobně bych spíše uvažovala nad pořízením staršího vychovaného psa, který k vaší slepé feně bude přistupovat ohleduplněji než hravé štěně.
S pozdravem
MVDr. Musilová

JATERNÍ TESTY

Uživatelka MILENA se ptá:

Dobrý den. Můj pejsek 12 letý Labrador má zvýšený jeden enzym. Prosím o vysvětlení co to znamená ALKP 500u/L 23-212 - 8,46. Děkuji

Veterinář odpovídá:

Dobrý den,
ALKP je enzym alkalická fosfatáza.
Fyziologická hodnota se pohybuje mezi 0,1-4,0μkat/l (resp. v mezinárodních jednotkách 10,6-101 UI/L). Váš pes má hodnotu 8,46 (resp v mezinárodních jednotkách 212) tj více než 2x zvýšenou. Zvýšení často souvisí s onemocněním jater (konkrétně žlučových cest) a kostní tkáně (záněty, nádory). Bohužel nepíše, jestli má Váš pes nějaké klinikcé problémy nebo z jakého důvodu bylo provedeno laboratorní vyšetření krve. Více k danému výsledku Vám tudíž nemohu sdělit.
S pozdravem
MVDr. Musilová

RAKOVINA

Uživatelka PETRA se ptá:

Dobrý den, před nedávnem podlehl můj milovaný kocour rakovině a já se nedokážu ubránit pocitu vinny, že jsem udělala osudovou chybu, když jsem jej nechala dvakrát operovat. V lednu se mu objevila tvrdá boule asi 2cm a byl na ní citlivý. Z operace se dostával několik dní ale pak se dá říct, že byl v pořádku. Na konci května mu ale vyrostli na každém konci té jizvy nové malé boule a tak šel na druhou operaci. Z této operace se dostal velice rychle a žil normální život jako zdravá kočka, ale po měsíci zhruba mu narostla ohromná boule, přestal na zadní nohu chodit, kde měl tu bouli poté ochrnul i na druhou a v říjnu nakonec této odporné nemoci podlehl. Vím, že mu už život nevrátím, ale jelikož se staráme o další opuštěné kočky potřebuji vědět jak se zachovat kdyby tenhle smutný osud potkal nějakou další kočičku. Velice vám děkuji za Váš názor

Veterinář odpovídá:

Dobrý den, každý případ je indiviudální a nelze Vám tedy poradit univerzální řešení v problémech ať už koček mladých nebo geriatrických. Pokud nastane problém, který vyvolává diskomfort výrazně snížující kvalitu života případně jeho zkrácení, je správné uvažování Vašeho veterinárního lékaře přistoupit k léčbě a případně zvolit operaci. Vždy máte možnost jako majitel tuto možnost odmítnout. Obecně lze říci, že v případně objevení se prvních známek problému, je vhodné navštívit Vašeho veterinárního lékaře. Čím dříve se nastaný problém začne řešit, tím je větší šance na úspěch. S pozdravem MVDr. Darja Musilová