HISTORIE VE SVĚTĚ
irws_threesetterJe jen velmi málo psaných historických dokladů o chovu setra před koncem 18. století. Vůbec první zmínky jsou v podobě různých vyobrazení - na tapiserii z Bayeaux z 11. století jsou dva menší psi dovezení z Anglie při návštěvě Williama Normandského. Psi byli velmi často součástí darů, které si mezi s sebou vyměňovali tehdejší vládci.
Irský červenobílý setr, v podobě blízké jak ho známe dnes, byl vyšlechtěn pravděpodobně koncem 17. století, nejspíše za pomoci krve různých spanielů. Na obrazech v anglické národní galerii psů jsou tito psi (z počátku 17. století) se zbarvením bíločerveným, červenobílým, ale i jednobarevným, nazývání "couchers" (ležáci), protože při nalezení zvěře (koroptve, tetřívky) tito psi zalehli (zvěř označili) a lovci přes ně hodili sítě.
Dnes je jasné, že červenobílé zbarvení je starší a původní z obou barevných variet irských setrů. Cílenou selekcí bylo dosaženo celočerveného zbarvení (irský červený setr).
Když se v polovině 19. století začal objevovat na výstavách, panovala velká nejistota ohledně jejich správného zbarvení. Koncem 19. století jednobarevný červený "irčan" odsunul svojí původní barevnou varietu do pozadí, především kvůli oblíbenosti psích výstav a větší líbivosti červeného setra. Červenobílý setr se vyskytoval natolik zřídka, až vznikla domněnka, že zcela vymřel. Po roce 1920 bylo vynaloženo velké úsilí o znovuvzkříšení plemene. V roce 1944 se toto plemeno natolik ustálilo, že byl založen speciální chovatelský klub. V současné době se může červenobílý setr, jako samostatné plemeno, prezentovat na výstavách v chovatelsky uspokojivém počtu.

irws_rushfieldsmudgeHISTORIE V ČR
V roce 1995 byl do ČR dovezen první jedinec IRWS - Rushfiels Smudge, v plemenné knize zápis ČLP/IRWS/1. V témže roce se uskutečnil další import - tentokáte fenka Lougherne Heather a o rok později fenka Lougherne Fair Lady. První vrh irského červenobílýho setra na území České republiky byl 30.12.1996 (Rushfield Smugde x Lougherne Heather). Prvním chovatelem se stal MVDr. Čestmír Šrámek. V současné době je zapsáno v plemenné knize přes 200 jedinců.

POVAHA
Irský červeno-bílý setr je přátelský, spolehlivý a učenlivý lovecký pes. Jeho mírná a přívětivá povaha činí z něj příjemného společníka rodiny a dobrého přítele myslivce. Lovečtí cvičitelé setrů jej hodnotí o něco výše než červeného irčana pro jeho vyrovnanější povahu a i pro jeho lepší viditelnost při lovu v podzimní krajině. Irský červeno-bílý setr byl vyšlechtěn především se zaměřením na jeho pracovní využití při lovu, proto všichni posuzovatelé musí při hodnocení předvedených jedinců mít na zřeteli především hledisko jejich pracovního předurčení.

Zájemcům o plemeno a chov doporučuji shlédnout stránky www.irws.eu, kde jsou velmi ucelené informace o tomto plemeni na území kontinentální Evropy.

 

ZAJÍMAVOST

Tisíc let myslivosti, 17.6.2011
14 minut pořadu ČT věnovaných plemeni IČBS s komentářem od pana Čestmíra Šrámka a paní Kamily Drábové

 


 

Reklama na Mercedes Benz - v hlavní roli IČBS - Cevin vom Duvenseer Moor


zdroje: MSKAO
           http://www.xpejsek.webnode.cz/ (CHS Bohemia Thalset)
           www.irws.eu
           www.irishredandwhitesetter.org
           www.shadowdog.pl  
           youtube

           2011