Knihy, zdroje informací

ANEB ZAJÍMAVÉ POČTENÍ


V dnešní době se prakticky cokoliv dá najít na internetu, stačí vyťukat příslušné heslo do některého z vyhledávačů a řada odpovědí je najednou na světě. Horší už to bývá s věrohodností informací i s jejich ověřením!

Proto, když sháníte opravdu zaručené, kvalitní informace od lidí zcela jistě kvalifikovaných tyto informace podávat - vždy sáhněte po knižní publikaci!

Nevíte, kterou z knih si z nabídky vybrat? Zde Vám přiblížím knihy, které jsou ověřené chovateli a členy klubu.

"KLASICKÁ" KYNOLOGICKÁ LITERATURA

ohar-vsestrany-jako-zachrance-zvereOhař všestranný jako zachránce zvěře
Karel Podhajský, 1923

Tento, dnes již spíše sběratelský kousek, je velkou studnicí moudrosti. Sice popisuje situaci na začátku 20. století, ale v základních principech se nic nemění a každý najde v této publikaci poučení.
Malý úryvek z této nádherné knihy:
... Aby bylo psu usnadněno nalezení sestřelené zvěře pernaté a pes vůbec věděl, co od něho rozkazem "Hledej, přines!" žádáme, odhodíme již při cvičení v přinášení různých ptáků, některého do vysoké trávy, později do keřů nebo vysokého rákosu (bez vody) tak, aby zpočátku 2 - 3 kráte viděl, kam padne a necháme po rozkazu přinésti. ...

 

vycvik-loveckych-psu-bacavychova-a-vycvik-ohare-kvizdohledavky-a-dosledy-bacavsestranny-ohar-knoll
Výcvik loveckých psů
- Jan Báča; 1967

Výcvik a výchova ohaře - Josef Kvíz; 1981

Dohledávky a dosledy - Jan Báča; 1972

Všestranný ohař - Richard Knoll; 1953

 
OVĚŘENÁ KVALITA

chov-psu-prochazkaChov psů
Doc. MVDr. Zdeněk Procházka, DrSc., 1987 (3. vydání v roce 2005)

Tato kniha patří k tomu nejlepšímu, co lze v dnešní době na trhu s obecnou kynologickou literaturou sehnat. Pro začínající chovatele tvoří podstatný základ vědomostí a s trochou nadsázky řečeno, bez této publikace by se snad ani neměl chovatel pouštět do chovu.
Zdeněk Procházka (veterinární lékař, chovatel, poradce chovu, mezinárodní rozhodčí) v ní shrnuje veškeré podstatné věci do přehledného celku. V knize naleznete opravdu vše - od biologických základů, přes připouštění feny a starosti o štěňata až k posuzování na výstavách a chovatelství jako takovému.

chov-psu-dostalChov psů - genetika v kynologické praxi
Ing. Jaromír Dostál, DrSc. , 1995

Publikace od přední české a československé osobnosti o oblasti genetiky psů. Autor sám zanechal velkou stopu mezi českými fousky. Ještě v nedávné době jsme ho mohli potkat mezi ohaři na zkouškách či výstavách.
Jeho kniha se zabývá plemenitbou a informuje o genetických zákonitostech v chovu psů. Detailně pojednává například o dědičnosti osrstění nebo zbarvení, ale i o genetických defektech a chorobách. Každý chovatel by měl nastudovat tyto metody plemenitby a selekční postupy při rozhodování, zda svou fenu připustit a samozřejmě také při výběru vhodného krycího psa.

barf-krmeni-prirozenou-stravou-novosadova

BARF - Krmení psa přirozenou stravou
Kateřina Novosádová, 2011

Ač se jedná o poměrně novou publikaci, díky své nesporné kvalitě velmi rychle zaujala první příčky mezi kynologickou literatutou. Autorka v ní předsatvuje staro-nový způsob krmení psů. Poté, co byl náš trh ze západu zavalen průmyslově vyráběnými krmivy se někteří chovatelé a majitelé psů odklonili od dřívějších metod a nyní znovu objevují tyto metody stravování psů. Krmení BARFem znamená krmení přirozenou stravou, čili syrovým masem, kostmi a zeleninou. Tato výborná publikace přináší řadu variant pro běžné krmení, avšak zabývá se i výživou štěňat, seniorů či při různých nemocech nebo dietách. Prostě skvělý návod jak svého psa krmit lépe než dříve.DALŠÍ UŽITEČNÉ PUBLIKACE

atlas-loveckych-tichalovecti-psi-hanzalplemena-cisarovskysetr-bielfeldvychova-a-vycvik-vochozka


ROMÁNOVÁ ČETBA

bily-bim-trojepolskijBílý Bim
Gavriil Trojepolskij, 1988

Jistě si každý vybavuje dlouhostrsou kolii Lassie a její dobrodružství. Co ale když je v hlavní roli anglický setr Bim? (v knize "skotský setr s netradičním bílým zbarvením"...)
Hlavním obsahem není idylické líčení šťastných chvil Bimova života, ale příhody jeho poznávání světa, dobré i trpké zkušenosti s lidmi, zvláště poté, co jeho pána odvezou na těžkou operaci a Bim se ho celý rok marně snaží najít. I přes tragický a smutný konec, který tak silně apeluje na čtenářovy city, kniha nevyznívá extrémně pesimisticky, je v ní poznat lehký náznak víry v lidské dobro...
K této publikaci existuje i filmová varianta sovětského provedení (Belyj Bim - Čornoje ucho), věřím, že obě dvě varianty nezanechají ani jedno oko suché...