Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Nové chovné podmínky pro irské setry

Nové chovné podmínky pro irské setry 16. led 2018 16:40 #1

Dobrý den vážení členové MSKAO,

chtěl bych znovu otevřít otázku chovných podmínek v našem klubu.
Vývoj se nedá zastavit.
Od zvratu ve vedení klubu uplynou 3 roky. Nové vedení klubu slibovalo, než stačilo něco řešit,rozpadlo se, nyní je výbor opět akce schopný,ale nic neslibuje, koná do VČS.
Je tedy na nás, chovatelích-a členech klubu-abychom pomohli v cestě, jakým směrem v klubu pokračovat.
Chtěl bych tedy přispět a oprášit námět, se kterým byl smeten bývalý předseda klubu pan Veselý a výcvikář pan Zahradníček.Dnes, s odstupem vím, že pouze a pouze vysvětlování pana Zahradníčka přispělo k odmítnutí.
Co bylo navrženo?
Pro chovnost bychom měli mít dostačující zkoušky T.A.N..
Pan Veselý věděl proč, nebudu to zde pitvat a rozhodně s jeho argumenty souhlasím dodnes.
Víme všichni, jak se dnes velice složitě připravují psi bez zvěře na zkoušky vloh , proto klub přispěchal s aktivitou výcvikových kursů, za což lze pouze a pouze chválit, opatrný bych byl potom již s metodami. A pokud musím cvičit !! psa na jarní zkoušky vloh, začíná to být "průser". Pes by měl prokázat vrozené vlastnosti, nebo je to jinak?
A na to nám opravdu stačí k chovnosti T.A.N..
A navíc bych přidal....k chovnosti by neměly být tato ověřování potřebná vůbec.
Tím se nepopírá to, že ten, kdo má podmínky pro výcvik, ten kdo má čas, ten, kdo v tomto našel svůj smysl, by něměl pokračovat. Naopak.
V posledním roce slyším pojmy pracovní linie a výstavní linie čím dál častěji. Od nových majitelů a chovatelů .
Nic takového u nás neexistovalo a neexistuje.
Pokud si někdo chce vychovat svou pracovní linii, je to běh na velice dlouhou trať a rozhodně nádherný běh.
Většina takto smýšlících však jaksi toto proklamované zapomene při krytí a volí psa s výstavními tituly. A hlavně jedou krýt do zahraničí, kde tito psi nikdy po generace neměli jediného lovecky prověřeného předka.Ale, navenek se potom zaštiťujeme "prací".
Přestaňme si již konečně lhát a přistupme ke změně.
Kdo bude chtít chovat "pouze" pro exteriér, prima.
Kdo bude chovat "pouze" pro práci, prima.
Nehažme si klacky sami pod nohy nesmyslnými podmínkami, které vlastně nikdo nechce, které brzdí a jsou k ničemu.
My, dlouholetí chovatelé jsme nezpozorovali za celou éru změnu, že bychom měli v klubu lepší lovecké, pracovní psy.
Prací k exteriéru a naopak.....to nefunguje.
V žádném případě nejsem pro zrušení výcvikových kurzů a jiných pracovních akcí pořádaných klubem.
Návrh chovných podmínek :
výstava-max.VD
svod-nejlépe povinný na klubové výstavě se 3 kompetentními komisaři - opustili jsme zcela kontrolu zdraví
dysplazie-jako nyní
zkouška T.A.N. (nebo žádné)
další zdravotní zkoušky dle požadavků FCI a doby.

Nové chovné podmínky pro irské setry 17. led 2018 17:17 #2

Dobrý den,
píšete, že by měla stačit zkouška TAN a v druhé větě píšete, že "k chovnosti by neměla být potřebná vůbec"...?
Při zkoušce TAN musí pes prokázat chuť k práci, reakci na výstřel a VYSTAVENÍ. Ano, je to jednodušší, ale podstatné tam je. Zažil jsem osobně několik zkoušek TAN, buď jako účastník nebo divák a vím, jaký je v posuzování neuvěřitelný rozdíl, který na ZV, se kterými mám také osobní zkušenost, není.
Zažil jsem zkoušky TAN například na Slovensku (SKPS) a tam psi běžně neuspěli. Proč? Protože neprokázali výše uvedené. Zažil jsem i zkoušky TAN, kde psi běhali cca 2 minuty, zastavili se ze zvědavosti u zapíchnutého klacku, kde byl přivázán polomrtvý bažant a zkouškou prošli...
V prvním případě je jedno, jestli to budou ZV nebo TAN a můžeme diskutovat o limitních známkách např. za vytrvalost nebo systém, v druhém případě s vámi souhlasím, taková zkouška je naprosto zbytečná, protože nic neprokazuje.

Píšete, že je těžké v dnešní době bez zvěře je těžké připravit psa na ZV. Ano, to je, ale jsou majitelé a chovatelé, kteří si cestu a možnosti najdou, takže bych to bral spíš jako váš individuální přístup k celé věci. Asi je o tom, kdo má pro co podmínky, jaké podmínky si je schopen vytvořit a co vše tomu případně hodlá obětovat. Ta cesta zjednodušování podmínek je vždy nejlehčí...

Házet si klacky pod nohy nesmyslnými podmínkami - chápu dobře ZV? Mně to opravdu jako nesmyslná podmínka nepřipadá vzhledem k tomu, že máme lovecké psy. Vždyť by to mělo být důležité pro každého vědět, jestli ten či onen pes má v sobě pořád ještě vlastnosti, pro které byl šlechtěn. A není dobré pro chov pouštět do chovu právě takové jedince? Nevím, ptám se. Já za sebe se na ZV vždy těšil, právě proto, že uvidím psy neovlivněné výcvikem (příprava na ZV není výcvik), protože jak správně píšete, pes má prokázat "vrozené vlastnosti" a k tomu potřebuje dostat prostor, ne výcvik.

"Dlouholetí chovatelé nezpozorovali žádnou změnu, že bychom měli lepší lovecké psy" nejsem dlouholetý chovatel, ale za těch pár let mám dojem, že snaha majitelů o lovecky nebo sportovně (FT) vedeného setra je čím dál větší a to i irčanů...fakt, na těch zkouškách a závodech, kde jsem byl, bylo opravdu hodně skvělých "angličanů"

Já naprosto chápu snahu zmírnit chovné podmínky. Bude to jednodušší, pohodlnější...zrušme je úplně. Proč TAN, VD nebo nějaké PRA, DKK...? Zrušme to úplně, ať může chovat každý. Za několik málo měsíců bude plná republika nádherných setrů, kteří se budou prodávat za cca 2 - 5 000,-, jestli se budou prodávat vůbec. Samozřejmě, že všichni budou odpovědní chovatelé, takže určitě budou hlídat zdravotní stav, povahové a pracovní vlastnosti. Udělejme to. Bude to krásná doba. Jenom doufám, že vydrží pár skalních, kteří nepropadnou tomu rychlému a báječnému zisku a zachovají si to dobré, co doma teď mají. A až tohle pomine, tak oni začnou konečně něco vydělávat, protože budou jedni z mála, kdo bude mít ještě opravdu setra nebo pintra

Nové chovné podmínky pro irské setry 17. led 2018 20:07 #3

Pane Braunere, je jistě dobře, že se aktivně diskutují v klubu otázky podmínek chovnosti a pracovních zkoušek, ale musím souhlasit s panem Márou. Nebudu dlouze opisovat to, co už velmi výstižně popsal. Můj názor je, že bych klidně pracovní zkoušky pro chovnost ještě zpřísnil. Vlohy jsou jednoduché zkoušky, které vůdce zvládne po dvoudenním zaškolení, proto není důvod je z podmínek chovnosti vypouštět. Pokud je mi známo, někteří členové klubu diskutují o klubových zkouškách, které by se běhaly dle pracovního standardu angličanů i s přinášením pohozené pernaté zvěře. Za mne jsou akceptovatelné i podzimní zkoušky, nebo klubové soutěže typu FT (které jsou už i teď možností pro uchovnění). V žádném případě nejsem zastáncem oddělování výstavní a pracovní linie a ještě mě nikdo nepřesvědčil o opaku. Také si myslím, že dnes je velká poptávka nováčků po práci s angličany, o soutěže, i o loveckou upotřebitelnost. A kdo se této krásné činnosti chce věnovat, najde si prostředky, jak toho dosáhnout. Klub dnes poskytuje jen základní podporu pro nováčky a pro další stupně výcviku už každý musí pátrat po informacích, výcvikářích, chodit po soutěžích a zkouškách, po honech atd. To je realita a není to nemožné, i když někdy obtížné. Věřím, že současné vedení klubu je nakloněno názoru, že angličani musí zůstat plnohodnotnými pracanty, abychom se za ně nemuseli stydět na pracovních akcích nebo v praxi. Co se týká soutěží, tam je asi práce víc než dost, ale chuť a zájem vůdců je velká a zbytek postupně přijde. Proč si tuto cestu usnadňovat na úkor kvality, když už se to začíná pomalu zlepšovat. Chov angličanů je výsada, které není každý hoden... :)

Nové chovné podmínky pro irské setry 17. led 2018 20:38 #4

Prima.Diskuse.
Bál jsem se, že to bude, jak s "klubovým vítězem". 400 x přečteno a nikoho nic nezajímá.
Je vidět, že jsem se konečně trefil .
Čím víc názorů, tím lépe.
Pokud se chtějí připojit chovatelé jiných plemen,sdružených v klubu, jen dobře.
Díky.

Nové chovné podmínky pro irské setry 18. led 2018 17:38 #5

Dobrý den,

omlouvám se, ale věta "Chov angličana je výsada, které není každý hoden" byla tedy přestřelená. Nejspíš ji pošlu svým přátelům do Anglie, kteří se zabývají výstavami a chovají třeba 50 let. Budou nadšeni, jak to čeští majitelé setrů vidí.

Ráda bych se vyjádřila k mnoha věcem z předchozích příspěvků.

Zaprvé, pane Máro, bohužel nemáte pravdu s tím, že se zkoušky vloh posuzují všude stejně. To mě opravdu pobavilo. Byla jsem letos na dvou ZV, kdy na těch prvních ZV zajíce našla pouze má fena a páni myslivci mi dali příkaz, ať najde loch. A já myslela, že to se nesmí. Ostatní psi takové štěstí v podobě zajíce neměli. Zkoušky skončily na políčku s vyhozenými křepelkami, které např. mí psi nikdy neviděli. Pokud u nás narazíme na nějakou zvěř, jsou to zajíci. Vrcholem všeho dění byl polomrtvý přivázaný bažant. Zkoušky udělal pes, který narazil na kočku, kterou nevystavil, kočka utekla na strom a pes kolem něj běhal. Ano,zkoušky vloh jsou rozhodně zkouškami, kde panuje správné, nestranné posuzování. Bohužel ironie. Na druhých ZV jsme jeli k Bruntálu na pampeliškovou louku, kde předtím 4 dny probíhal výcvikový kurz, tam už nebyl ten zajíc ani jeden a mnoho z nás se sešlo opět u vyhozených křepelek a polomrtvého bažanta v kleci. Takže mi bylo řečeno, že zvěř není a že asi bude lepší, když své psy naučím na křepelku, kterou si vezmu do kapsy a vyhodím ji někde na zahradě a naučím psa vystavovat na křepelku. Těch rozhodčích z výkonu jsem potkala tolik, že ani nevím, který z nich mi to v dobrém poradil. Nicméně, v budoucnu bychom tedy mohli přesunout ZV k nám na zahradu, není problém, kávu uvařím a slivovici seženu.

Já nechci VYHAZOVAT peníze za cesty do Bruntálu, za zkoušky, kde není zvěř, za rozhodčí z výkonu, kteří chtějí, ať můj pes najde zaječí loch. Opravdu nechci. Já nechci chodit se svým irským setrem na hony. Nechci se nuceně potkávat s myslivci, jelikož mnoho z nich nemá jedinou zábranu svého psa zbít, střelit na něho ptačí broky, protože "ta kurva nechtěla přiběhnout zpět", odepřít psovi žrádlo, aby ho při výcviku vycukali. Přitom od malička miluji irské setry, věnuji se výstavám, v práci si vyhádám dovolenou a nakonec i práci navíc, abych mohla jet do Anglie na Crufts (nejprestižnější výstava v Evropě, podotýkám, cca 400 irských setrů na jedné výstavě). Ano, chci se se svými psy věnovat výstavám. A SVÉ peníze a SVŮJ čas vložit do toho, co chci. Zastřelte mě, že chci s irským setrem jezdit po výstavách. (A ne, nepište mi, ať si koupím čivavu, tahle hláška u nás koluje již 30 let, co můj táta chová IS a někdo mu to řekl :-D ) Podotýkám, že svým psům poskytuji dostatek pohybu, v poli hledají o sto šest. Ale pořád mi někdo bude nakazovat, co musím a co je správné. Jedině lovecké zkoušky a hony jsou správné. A musíš a musíš a musíš. A plať a plať a plať. A pak stejně skončíme na polochcíplém bažantovi.

A tak si pak kladu otázku, proč někteří nemusí a na zkoušky ani nejdou a mají fenu uchovněnou na výjimku napořád. A proč já tedy na ty zkoušky musím?

A také je potom velmi úsměvné, že stejně většina majitelů perfektně vycvičených (připravených) fen potom stejně nakryjí psem z linie, která s prací v poli nemá pranic společného. Ale nyní se budou ohánět tím, že je potřeba podmínky po pracovní stránce zpřísnit. My nejspíš pojedeme nakrýt do Belgie, protože v Česku nenajdeme pro nás přijatelného standardního psa. I irský setr má svůj standard, na to se velmi zapomíná (bohužel i na výstavách), ale to už moc lidí slyšet nechce.

Jelikož očekávám pouze rozhořčené reakce lidí pracovně zaměřených, ti ostatní si nedovolí nic říct, to už víme, dovoluji si alespoň navrhnout snížení limitní známky z vystavování. Pane Máro, nejspíš máte pravdu, že přechod ze ZV na TAN asi není řešením, ale snížení limitní známky by mohlo být. Nepředpokládám, že se zkoušky jako povinnost k chovu v MSKAO zruší, zkusme diskutovat alespoň o tomto.

PS: Všem členům MSKAO bez rozdílu přeji, aby byli zdraví a šťastní a aby se jim dařilo v tom, do čeho jsou zapálení. Vždyť i to nás dělá šťastnými.

Nové chovné podmínky pro irské setry 18. led 2018 19:37 #6

Dobrý večer paní Braunerová,
pokud jde o kvalitu jakýchkoliv zkoušek, tak s vámi souhlasím, že jsou "zkoušky dobré a zkoušky špatné", zažil jsem oboje a v prvním příspěvku jsem se nevyjádřil přesně. Poučení z toho mám, že na ty "špatné" už nepůjdu. Záměrně píšu uvozovky, protože to je vždy věc subjektivního názoru každého účastníka a co se nemusí líbit mně, z toho může být někdo jiný nadšen.
Pokud jde o myslivce a metody výcviku, tady se z dovolením zdržím komentáře a názor na ZV v Bruntále jsem řekl panu předsedovi a rád ho případně zopakuji na výroční schůzi.

Ač na to nevypadám, tak naprosto respektuji majitele a chovatele, kteří chtějí pouze vystavovat. Teď si ale představte situaci, kdy k vám, jako dlouholeté chovatelce přijde zájemce o štěně. Neznalý, loveckou kynologií nepolíbený, jenom se mu v atlase psů líbil Irský setr. V tom atlase (neberte mě za slovo prosím) byl také popsán, jak správně uvádíte určitý STANDARD tohoto plemene a to jak exteriér, tak pracovních vloh a předpokladů. A teď v situaci, kdy nemáme v podmínkách chovnosti zkoušky z výkonu (ZV) a nějaké minimální známky, jak tomu zájemci jako dlouholetá chovatelka, na kterou se s důvěrou obrátil "zaručíte", že vaši psi odpovídají všem standardům plemene? Nezaručíte, nemůžete, protože to nebudete vědět (to není prosím osobní útok na vás, jenom se snažím popsat situaci). Ale ty standardy jsou v tomto případě dva - exteriér a práce, protože jsou to setři / ohaři.
Váš manžel (omlouvám se jestli se pletu, ale soudím podle shodného jména) tvrdí že rozdělovat chov na pracovní a výstavní je nesmysl. Naprosto souhlasím, podle mě by vše mělo být v nějaké rovnováze. Ale v případě, který navrhujete rovnováha nebude.
Je to podobné, jako bychom rušili podmínku uspět na výstavě. Kam by se exteriér po nějakém čase ubíral? Můžete namítnout, že to je odpovědnost každého chovatele, aby udržel vlastnosti. Jenomže to v mnoha případech nefunguje.
A proto tu máme klub a pravidla, která by měla k udržení standardů plemene pomoc. Jak klub funguje nebo nefunguje asi nechci rozebírat, ale z mého pohledu je tohle jedno z poslání klubu.
Neřeknu vám, ať si koupíte čivavu, řeknu vám, že chováte Irského setra, který byl k nějakému účelu vyšlechtěn. Po svých zkušenostech jsem přesvědčen, že složit ZV může kdokoliv, kdo tomu obětuje čas, úsilí a nadšení. A je to to nejmenší, co pro plemeno, které jsme si vybrali, můžeme udělat. Chápu, že někdo ty možnosti opravdu nemá, ale vždy je tu možnost "nechat si psa odvést.." Když půjdu já na výstavu a budu mít ambice opravdu uspět (a budu na to mít psa), tak si ho také nebudu vystavovat sám, ale zaplatím někomu, kdo to umí...;)
A pokud jde o zmírnění známky z vystavování...zmínila jste jedinečnou vlastnost, která dělá ohaře ohařem a setra zvlášť....

Nové chovné podmínky pro irské setry 18. led 2018 20:47 #7

Paní Braunerová, věta "chov angličana je výsada, které není každý hoden" jsem psal v nadsázce, proto jsem připojil smajlíka. Neberte ji zase tak vážně. I když něco na ní možná je... ;)
Co se týká vašeho vyjádření ke kvalitě zkoušek. Musím s vámi souhlasit, že kvalita je rozdílná a stejně jako pan Mára, jsem zažil zkoušky horší i vynikající, s rozhodčími znalými i neznalými. Ale to je realita i na výstavách.
K vaší poznámce k ceně zkoušek. No, všichni víme, že mnohdy nákladnější je předvést psa na výstavě, než absolvovat zkoušky. Zvláště, když v klubu stojí pakatel, nebo dokonce 0,- pro členy klubu.
No a váš komentář k důležitosti zkoušek a snížení známky z vystavování jen dokládá, že jste vůbec nepochopila princip a účel zkoušek z výkonu a baví vás jen parádění se na výstavách. Nic proti tomu, já to nezhazuji. Irčan je pro mě nejkrásnější ohař a rozhodně se musí v chovu hlídat exteriér. Ale irčan je i milý a bystrý pes, chuťový, svéhlavý se svým velkým manýrem, jemného nosu, rychlého elegantního pohybu. Miluju ho při polní práci. Ale za to vše vděčíme lidem, kteří se psi pracují a využívají je v praxi.
Vidím, že nemáte moc v lásce myslivce a tvrdíte, že bijí a týrají psy. No, tak s tím nemůžu paušálně souhlasit. Někteří myslivci bijí své psy, stejně jako někteří vůdci bijí své psy, stejně tak, jako někteří psovodi bijí své psy atd. To není o profesi, ale lidských povahách jednotlivců... Znám hodně myslivců se skvělými psy, které milují a cvičí je pozitivní metodou s pamlsky v kapse.
A to, že někdo nakryje "pracovní" fenu "výstavním" psem je skutečně věc každého chovatele. Ideální recept neexistuje a mnoho vrhů "zkušených" chovatelů stálo za starou belu...
Pojďme hlavně hlídat zdraví, předvádějme na výstavách, pracujme se psy, neudělujme výjimky a zamysleme se klidně nad "pracovní" podmínkou chovnosti. Ale tak, že se bude běhat ve zvěři podle pracovního standardu angličana, posuzovat budou znalí rozhodčí a bude se běhat ve vhodném terénu s vhodnou krytinou.
Berte, prosím, mé vyjádření jen jako můj názor. Nechci shazovat ten váš. A rozhodně si vážím všech chovatelů za jejich práci. Klobouk dolů za Cruft a přeji vám mnoho úspěchů.

Nové chovné podmínky pro irské setry 18. led 2018 21:28 #8

Dobrý večer,

vezmu to jako odpoveď 2 v 1.

Pane Homolo, nikdy bych neřekla, že práce se psi v pole je jen pobíhání po poli a pískání si na píšťalku a třeba honění si vlastního ega Tudíž váš názor na moje "párádění se na výstavách" mi připadal urážlivý, jakkoliv v nadsázce jste to myslel. Stejně tak jste urazil všechny vystavovatele, děkujeme. Asi nevíte, kolik je za tím práce, on ten pes asi jen leží doma a pak ho vytáhnu na výstavu. Očividně si toho tedy nevážíte a berete v úvahu jen pracovní stránku věci.

Oba bych Vás, pane Homolo i pane Máro, chtěla touto cestou poprosit o zaslání oficiálního pracovního standardu psa. V tom FCI, který není nazván ani jako exteriérový ani jinak, pouze jako Standard IS, se píše následující: The Irish Red Setter has evolved down the years into a hardy, healthy, intelligent dog, possessed of excellent working ability and great stamina. Aneb že je to pes inteligentní, odolný, obdařen vynikajícími pracovními schopnostmi a vytrvalostí. Zbytek (asi 95 % standardu) se zabývá exterierem.

Hlídat exeriér jednou výbornou z výstavy je v dnešní době allrounderů zcela absurdní. Tato podmínka k chovnosti je zesměšňována dnes a denně, po republice pobíhá mnoho šampionů, kteří nikdy neměli dostat víc než velmi dobrou. Kdyby klub tuto podmínku zrušil, nic by se nestalo, exteriér tím stejně hlídaný není. Toť i k tomu "zaručování" jakékoliv kvality psů výstavou anebo zkouškami. Oboje bohužel vyjde nastejno. A propos, jednu z nejlepších fen v poli, jsme měli z anglicko-holandské linie, ve které nebyla po mnoho generací ani snaha o lovecký výcvik či jiné pracovní využití.

Osobně bych nikoho nenutila chodit na výstavy, pokud nechce a stejně tak bych nikoho nenutila psy cvičit. Vy shledáváte krásu IS z většího podílu v práci v poli, já to také oceňuji a zbožňuji krásně pracující psy, ale jako svou zálibu jsem si vybrala výstavy. Tak, prosím, stále člověku nevnucujte tu jedinou možnou cestu. Každý ať si se psem dělá, co je mu libo, pokud si ho nějaký nadšenec vycvičí na agility, prosím. Jenže pak zase dostane přes prsty se slovy Ale drahá paní, koupila jste si setra, musíte na zkoušky. Ač pes je živé stvoření, a IS ještě k tomu nesmírně inteligentní a vnímaví, stále je to pes svých majitelů/chovatelů, kteří jsou jediní, kdo za něj zodpovídají. Nikoliv a v žádném případě klub. Nespokojený kupec štěněte jde vždy za chovatelem.

Bohužel si také dovolím nesouhlasit s rozdílem ve finanční nákladnosti zkoušek a výstav. Pokud nejste členem OMS, přijdou Vás zkoušky na víc než přihláška v prvním termínu na výstavu, ale to není tak úplně předmětem a jádrem věci.

Posledním bodem bude určitě svěření psa do rukou handlera na výstavě či výcvikáře na zkouškách. Nikdy. Asi jsem v tom vychovaná (Robert Brauner je můj táta), ale prezentuji to, na čem se podílela má rodina a vložili jsme do toho své úsilí. Říká se tomu, myslím, chovatelská hrdost.

Je mi jasné, že to půjde pořád dokola stejnou písničkou. Možná by se chtělo ještě zamyslet, proč v zemi původu, potřebují k chovu "jen" genetický test, že pes není postižen CLADem. Zbytek je zodpovědnost chovatele. A podívejte se, kolik spokojených majitelů a chovatelů, tam je.

Stále slečna M. Braunerová

Nové chovné podmínky pro irské setry 18. led 2018 23:43 #9

Dobrý den,

taky bych chtěl přispět k diskuzi o chovných podmínkách AO...Musím přiznat, že jsem před několika lety měl podobný názor jako má p.Homola nebo p.Mára, že čím klub (nebo země) nastaví přísnější podmínky chovnosti tím lepší výsledky v chovu budeme dosahovat...že ZV jsou málo a lepší by tam bylo přidat i FT před očima klubových rozhodčích, VD z výstavy je unesmyslně málo, proč nenastavit třeba šampiona ČR, kterého také udělá s trochou snahy prakticky každý....proč dávat DKK 2/2 když lepší je přece 0/0 atd. Musím říct, že toto jsem zcela přehodnotil po té co jsem začal hodně jezdit do zahraničí a diskutovat s chovateli opravdu známých a velkých CHS...

V zemích FCI existují cca čtyři přístupy k chovu AO

1.volný chov bez podmínek - Španělsko,Francie, Velká Británie, Itálie, bývalé země Jugoslávie (tam občas něco mají, ale nikde ne povinnou loveckou zkoušku s výjimkou Slovinska kde je chov setra prakticky nulový)

2.chov dvou linií "pracovní" "výstavní" - kde existuje klub který je orientován spíše na práci a klub spíš na exteriér - v klubech "pracovních" je určitá forma pracovní zkoušky ve "vystavních" klubech jsou naopak přísnější podmínky z vystavy - toto je např v Německu nebo Rakousku

3.jsou pouze zdravotní podmínky - např Švýcarsko, Finsko, Švédsko...

4.povinné "lovecké zkoušky" do chovu mají tyto země - ČR, SK, Polsko a Slovinsko


takže by mělo jednoznačně vycházet že v zemích z kategorie 4 musejí být lovecky jednoznačně nejlepší AO, přeci rodiče jsou podrobně testováni, jestli mají "dostatečné" vlohy a teprve pak jsou připuštěni do chovu...kupodivu v praxi je to zcela jiné...a naopak nejlepší pracovní jedinci jsou v průměru v zemích č.1 kde se žádné vlohy nikdy netestovali a vše je ponecháno pouze na chovatelích...je to proto, že se nedědí žádné papírové zkouškové nebo výstavní tabulky, poháry, kokardy...ale proto,že se dědí pouze geny, které chovatel musí sledovat dlouhodobě po několik generací v rodokmenu rodičů...a já pokud budu chtít nějakého kvalitního pracovního jedince do "chovu" tak jsem přesvědčen o tom, že daleko lepší cesta pro mě bude si vzít i jedince bez jakékoliv zkoušky nebo testu z renomované chovky v Itálii, Španělsku nebo Srbsku než např jedince po rodičích z ČR nebo SK (nedejbože Polska), kteří jsou "ověnčeni" desítkami všestranek, podzimek, memoriálu atd. ...např u Anglického setra není u nás pro chov kvalitní FT linie limitující faktor VD z výstavy (to tu získá každý) ale je to kohoutková výška, která je u psa min 62cm...a jedinci s touto výškou jsou v zemích jako Itálie, Španělsko, Srbsko již z chovu v praxi vyřazeni, protože jsou prostě moc "vysocí" a do specializovaného FT chovu se nehodí...samozřejmě úplně to samé platí i v exteriéru...a nejlepších chovatelských výsledku se v průměru také dosahuje v zemích, kde se vůbec žádné výstavy nesledují...mě osobně se nejvíce líbí přístup v zemích kategorie 3 - práci a exterier nechat zcela v režii chovatelů a sledovat pouze "zdraví" - testy na typické choroby které AO postihují...závěrem musím říct, že u nás máme podle mě v průmeru opravdu vysoce kvalitní chovatele AO a naši setři a pointři žijí na Evropské poměry ve vysokém nadstandardu...a opravdu vůbec se nebojím že by se vlohy "vytratily" důkazem jsou desítky tisíc setru v zemích kategorii 1, kde žádné "tabulkové" pracovní vlohy do chovu nesledují a přesto je tam stále mají na excelentní úrovni...a opravdu "desítky" u nás chovných AO v tomto množství z pohledu FCI jsou kapkou v moři...navíc by se rozhodně nestalo, že by najednou naši republiku "zamořili" stovky Irských nebo dalších setrů či pointrů...protože cena jedince s PP je prakticky totožná jako jedince bez PP (v součtu nákladů na jedince za život prakticky zcela totožná), je možné že by pár štěnat co jsou nyní bez PP po rodičích s PP mělo rodokmen, což je ale dobře, neboť by aspoň byli sledováni a také v případě že se dostanou do "utulku" dá se najít prokazatelně chovatel i majitel...a případně si daleko lépe hledají i nové zájemce...každý kdo AO choval ví zcela prokazatelně, že ekonomicky se na tomto chovu nedá zbohatnout a když někdo pokryje prodejem štěňat veškeré náklady může si opravdu gratulovat...

zdroj : www.mskao.cz/index.php/clanky/chov/138-c...evropou#.WmEiBKjiYuU

Nové chovné podmínky pro irské setry 19. led 2018 06:06 #10

Omlouvám se za oslovení slečno Braunerová, neznal jsou souvislosti

Jardo, připouštím, že můj názor je ovlivněn znalostí pouze našeho prostředí. Určitě si to projdu i když jsem to kdysi dávno četl, ale tehdy jsem to asi nepovažoval za "důležité"...

Nové chovné podmínky pro irské setry 19. led 2018 06:51 #11

Děkuji pane Šedo,

lépe bych to neřekla, co jsem psala z osobního hlediska, jste opravdu na úrovni zformuloval. Bohužel, chovatele, kteří mají zkušenosti i ze světa, tu mnoho lidí neposlouchá, protože je jednodušší hrát si jen na tom vlastním písečku, ohánět se jen naší "historií" a nedívat se na chov v širších souvislostech.

Tato diskuse už to byla mnohokrát (minimálně 30 let, co mí rodiče chovají) a nikdy to nikam nevedlo, protože tady prostě platí, že když si koupíte irského setra, zákonitě s ním musíte pracovat. Protože tady jsme všichni myslivci a výcvikáři a jinou stránku chovu akceptovat nebudeme.

Tak doufám, že tentokrát i zarytí pracanti zainvestují svůj čas do průzkumu chovu v zahraničí než se budou znovu ohánět tím souslovím "Musíš pracovat". A také, že se o podmínkách chovu bude nadále diskutovat.

Závěrem bych pana Máru a pana Homolu ještě jednou požádala o zaslání "pracovního standardu irského setra". Určitě jej máte k dispozici někde po ruce.

Děkuji.

Nové chovné podmínky pro irské setry 19. led 2018 07:02 #12

Slečno Braunerová,
máte pravdu, nemám žádný pracovní standard, vycházel jsem (jak vidím, tak mylně) ze své vlastní úvahy, že lovecký pes by měl také pracovat, ne se jenom předvádět v kruhu a chodit do salonů.. Toto své mylné tvrzení v této diskusi beru zpět.

Nové chovné podmínky pro irské setry 19. led 2018 08:44 #13

Pane Máro, děkuji, že jste byl ochoten napsat, že pracovní standard neexistuje, co vím ze zkušeností svých rodičů, vždy jen všichni tvrdili, že existuje, nicméně po célé ty roky to byla taková paní Columbová.

Práci určitě fandím, přeji Vám mnoho hezkých výsledků na zkouškách. Zkuste i vy, trochu fandit těm v kruhu a nebrat to jen jako pobíhání dokolečka, i za tím stojí mnoho úsilí. Respekt je důležitý.

Doufám, že ve 21. století už opustí demagogie i chov IS a dalších ohařů.

S přáním pěkného dne
MB

PS: V salonu naši psi nikdy nebyli.

Nové chovné podmínky pro irské setry 19. led 2018 09:49 #14

Viktore, nikdo zde netvrdí, že by měl setr chodit jen do salonů...já jen tvrdím, že neexistuje přímá souvislost mezi tím jestli máš v dané zemi nebo klubu pracovní (exterierovou) zkoušku nebo nemáš a tím jak kvalitní pracovní (exteriérově) jedinci se tam chovají...pes se s určitou genetickou výbavou narodí (je daná dle toho jaké měl předky) a jestli se pak jeho vlohy rozvíjejí nebo ne je z hlediska chovu zcela jedno (z hlediska praxe samozřejmě nikoliv)...na to aby byla v chovu kvalita je potřeba hlavně široká chovná základna,,,a proto si myslím, že je potřeba podpořit chovatele, kteří importují geneticky kvalitní jedince nebo kryjí v zahraničí a to jak po stránce pracovní tak exterierové a samozřejmě zdravotní (včetně povahy), tím že těmto chovatelům budeme v klubu klást překážky v podobě nejsložitějších chovných podmínek v Evropě opravdu chovu neprospějeme, ale naopak...a pak samozřejmě dík všem kteří naše plemena prezentují na zkouškách nebo výstavách a dokáží se často vyrovnat i té zahraniční špičce, a také samozřejmě dík všem kteří se diskuze zúčastní, protože to je základ pro nějaký posun "kupředu"

Jen bych ještě chtěl maličko rozptýlit "mýtus", který jsem zaslechl na klubové schůzi, že Setr a Pointer nepatří na výstavy, realita je trošku jiná a výstavy kupodivu vznikly právě kvůli "našim plemenům" - první řádná výstava psů se uskutečnila 28. a 29. června 1859 v městské radnici v anglickém městě Newcastle upon Tye. Tuto přehlídku zorganizoval výbor místních lovců a byla určena pro přehlídku pouze loveckých psů, konkrétně pointrů a setrů. proto také POI má číslo standardu FCI 1 a Anglický setr má číslo standardu č.2, ostatní plemena se pak přidávala postupem času...

Nové chovné podmínky pro irské setry 19. led 2018 09:58 #15

jj, já to pochopil Jardo, ale možná špatně napsal ;)

Nové chovné podmínky pro irské setry 19. led 2018 10:37 #16

Slečno Braunerová a pane Máro, "pracovní standard" existuje prostřednictvím zkušebních řádů a mezinárodních zkušebních řádů. I když nelze hovořit o standardu FCI, podstata páce AO z toho jasně vyplývá a je dostatečně popsána...

ZKUŠEBNÍ ŘÁD PRO ZKOUŠKY ANGLICKÝCH OHAŘŮ

FIELD TRIALS

1. Jarní Field Trials má pro chovatelské cíle klubu mimořádný význam. Při práci v páru nebojednotlivě (záleží jak je uvedeno v propozicích) v poli se mohou velmi dobře ukázat dědičné kvality.
2. Právo na účast mají všichni angličtí ohaři bez věkového omezení. Psi běhají v páru. Stejná skupina rozhodčích by neměla posuzovat více než
10 párů psů.
3. Na začátku hledání se poskytne psům volná minuta. Během této doby se oceňují kladné výkony, chyby se nechávají bez povšimnutí. Hledání probíhá proti větru. Každý pár má běhatnejméně 15 minut, nejvýše ale 20 minut. Pokud jeden udělá chybu, která vede k vyloučení, odvolají se oba psi a nastupuje další pár. Zbývající minuty psa, který zůstává v soutěži, sezaznamenají a na konci prvního kola je pes absolvuje s vhodným partnerem. Vůdci nemají být od sebe vzdáleni víc než 30 kroků. Neustálé pískání jednoho z vedoucíchmůže po předchozím napomenutím rozhodčím vést k vyloučení. Postižený vůdce může natuto skutečnost také upozornit.

4. Hodnotí se následující disciplíny:
a) nos
b) styl hledání
c) vystavování
d) rychlost a vytrvalost
e) držení hlavy
f) přiznávání
g)postupování
h) chování po výstřelu
i) chování před zvěří srstnatou
j) chování před zvěří pernatou

a) nos

Chovná hodnota psa spočívá v první řadě v kvalitě jeho nosu. O co je psí nos schopen ucítit zvěř na větší vzdálenost, o to je pes kvalitnější. Jestliže pes jednou navětří zvěř, má být schopen s touto zůstat v kontaktu a vypracovat ji. Zásadně se kvalita nosu ověřuje na pernaté zvěři.

b) styl hledání

Hledání má probíhat plánovitých smyčkách, které nemají být příliš hluboké. Při polní práci se od anglického ohaře očekávají nadprůměrné výkony. Jeho hledání má ukázat lovecký instinkt a chytrost. Čím více jsou tyto vlastnosti u psa vyvinuté, spolu s jemným nosem, tím jasněji je to vidět na způsobu, jak pes plní svůj úkol, tj. na jeho způsobu hledání. Obrátky při hledání musí být zásadně proti větru. Pes, který prokáže při hledání větší iniciativu a nemá strach z chyby, je vždy hodnocen lépe než ten, který hledá nakrátko, a to buď proto, že má strach z chyby nebo nemá předpoklady, či jej úmyslně zadržuje.

c) vystavování

Pes musí předvést bezpodmínečně pevné, výrazné vystavení. Vystavení se hodnotí jen, když se ani prut nepohybuje. Když pes vystavuje, může být upoután na vodítko jen poté, když se zvěř zvedla. Body, které pes získá na koroptvích se hodnotí výše než na bažantech. Pokud má pes na zkoušce uspět, je vystavení pernaté zvěře bezpodmínečně nutné.

d) rychlost a vytrvalost

Pes má cválat v terénu rychle, s vytrvalostí a energicky. Velký důraz musí být kladen na vytrvalost. Jestliže pes během hledání výrazně poleví v tempu, nemůže být hodnocen známkou „výborně“.

e) držení hlavy

Hlava (nos) psa má být při normálních povětrnostních podmínkách v prodloužení linie hřbetu. Protože pach zvěře je v důsledku počasí, větru a přírodních podmínek různé výše nad zemí, musí být též akceptováno držení hlavy přizpůsobené daným podmínkám. Nikdy ale nemá nos směřovat k zemi. Psi, kteří po navětření zvěře se snaží tuto vypracovat po stopě jsou pro chov naprosto nevhodní.

f) přiznávání

Přiznávání se vyžaduje za všech okolností. Má být spontánní, bez pomoci gesta, hlasu nebo píšťaly, ale pokud je jednou jasně naznačeno, lze psa podpořit tak, aby nebyl rušen pes, který vystavuje. Pes musí při přiznávaní být v klidu a v hledání smí pokračovat buď na povel vůdce nebo když vystavující pes pokračuje v hledání. Účelné je, když vůdce dojde k přiznávajícímu psu, uváže jej a odvede ho zpět k rozhodčím. Při shodných výkonech mají rozhodčí dát přednost v konečném hodnocení psu, který spontánně a jasně přiznává. Jestliže pes neměl žádnou příležitost ve více kolech k přiznání, je třeba přiznání akceptovat.

g) postupování

Vystavující pes má na povel postupovat před svým vůdcem. Hodnocení „výborně“ může dostat jen ten pes, který spontánně postupuje před svým vůdcem a je trvale v kontaktu s pachem zvěře. Psi, kteří k postupování musí být postrkováni nebo popotahováni, musí být ohodnoceni níže, úměrně ke stupni nátlaku.

h) chování po výstřelu

Před každým psem při vyvstání pernaté zvěře musí být vystřeleno. Pes se má po výstřelu chovat absolutně korektně. Střelba nesmí psa ovlivnit tak, že uteče nebo se zdráhá pracovat. Psi, kteří po výstřelu vyrazí vpřed a musí být vůdcem zadrženi, jsou hodnoceni níže a to podle míry působení vůdcem.

i) chování před zvěří srstnatou

Klid před zvěří srstnatou je základní požadavek. Pes však nemusí být vyloučen, když udělá asi 10 kroků za zvěří srstnatou a nechá se vůdcem zadržet. Hodnocení se automaticky snižuje podle stupně působení vůdce na psa.

j) chování před zvěří pernatou Při vzlétnutí pernaté zvěře musí pes zůstat absolutně klidný. Zaskočí-li pes za pernatou zvěří a nechá se vůdcem zadržet, klesá hodnocení a podle stupně působení vůdcem, může být pes i vyloučen.

5. K vyloučení vede:

a) když pes 2x zvedne koroptve nebo bažanta o kterých neví (např. při postranním vběhnutí),

b) když pes 2x přeběhne koroptev nebo bažanta,

c) když pes zvedne 1x koroptev nebo bažanta, které má v nose (ví o nich),

d) když pes svému partnerovi nepřizná (postupuje k němu či dokonce před něj předstoupí),

e) když pes 3x v různých směrech vystaví bez prokázání zvěře,

f) když hledání neodpovídá požadavkům těchto zkoušek (příliš široké hledání bez systému, od vůdce proti větru do hloubky, nedostatečně rychlé a vytrvalé),

g) když pes ruší svého partnera (poštěkávání, běhání za partnerem, nedostatky v poslušnosti),

h) když pes štve zvěř,

i) když pes projevuje bázlivost při výstřelu,

j) je-li pes z vlivu vůdce déle než 1 minutu,

k) nenastoupí-li vůdce do 3 minut po zavolání nebo nechá-li se pes do 3 minut po ukončení běhu uvázat,

l) nevhodné chování vůdce vůči rozhodčím nebo úmyslné ruš

Nové chovné podmínky pro irské setry 19. led 2018 10:57 #17

Pane Homolo,

můžu vám na oplátku poslat výstavní řád třeba DUO CACIB v Brně? Nebo the Crufts?

Myslela jsem, že se pouze můžu v této diskuzi naštvat, teď jste mě ale pobavil. Děkuji :-)

Nové chovné podmínky pro irské setry 19. led 2018 11:47 #18

Jsem velice rád za začínající dizkuzi, snad se opravdu přidají chovatelé, ale každý názor je zde vítán, jak píše pan Šeda, pouze tímto se můžeme někam posunout.
Ovšem, pane Homolo, nyní jste pobavil i mne. Prosím o pracovní standard, to, co jste zveřejnil je odvozeno od něčeho.
Pan prof.Martínek, italská rodina Baldoni, pan Laco Balogh, atd. to jsou zdroje, kde ev. můžete čerpat. Nebo, na Moravě pan Resner.
Já po pracovním standardu prahnu již dlouhou řádku let, zatím marně.

Nové chovné podmínky pro irské setry 19. led 2018 14:10 #19

Braunerovi velice rádi chytají za slovo a vytahují věci z kontextu. Také nepřipouští jiný názor, jen svůj "výstavní" a pak konfrontují. No, nikdy jsem nenapsal, že posílám pracovní standard (o který zde žádáte) a dokonce uvádím, že není, tak laskavě nezkreslujte můj příspěvek. Záměrně jsem zde nakopíroval zkušební řád, kde v některých pasážím je dost detailně popsána práce angličana (nesení hlavy, vystavování, běh, systém, nos atd.). Kdo umí číst a chce si vytáhnout informace, ten to udělá. Vy budete jen neustále rýpat a psát o Cruftech a Brně.
Co jsem napsat chtěl, jsem napsal. Myslím, že to rozumný člověk pochopil a pokud jsem se někde nevyjádřil přesně, nebo detailně, tak se omlouvám ostatním čtenářům.
Dál už se této diskuze nemíním účastnit, neboť nic už nepřinese. A na poznámky Braunerových nejsem zvědavý.
Jsem rád, že lidí, kteří se psy pracují je stále více, než těch, co jen vystavují. Čivavám zdar!

Nové chovné podmínky pro irské setry 19. led 2018 14:47 #20

A vy nás znáte, pane Homolo? Jednou jsme se asi zahlédli.
Ano, vy také zřejmě nepřipouštíte jiný názor , jak je zde invektivou ukončeno.
Bohužel .Vlastně, je dobře, že tuto diskuzi z vaší strany končíte, nemáte ji rozhodně zapotřebí, všechno již víte.
I tak vám my přejeme spoustu nádherných zážitků s vašim pejskem.
Vygenerováno za 0.303 sekund