Bylinky pro psy

Zařazeno do Zdraví

Přírodní medicína je nejen pro člověka!

Na léčivé účinky rostlin se lidstvo spoléhá už mnoho staletí. Různé rostlinné druhy ve světě obsahují aktivní látky, které účinně pomáhají bojovat s nemocemi. Mohou rostliny také pomáhat psům? Proč ne. Některá komerčně vyráběná krmiva léčivých a jinak příznivých účinků bylin a rostlin využívají i při výrobě krmiv pro zvířata. Pokud byste chtěli svému psímu miláčkovi dopřát nejen komerční krmivo, ale také vařenou, případně syrovou stravu, můžete ji doplnit bylinkami.

Bylinky můžete přidávat v čerstvém stavu, případně mimo sezonu i ve stavu sušeném. Doporučuje se před podáváním sušených rostlin je namočit do kvalitního oleje. Nemusíte svému psovi dávat vždy všechny byliny a rostliny, co zde uvádím, ale můžete použít ty, co si zrovna myslíte, že by mohly v daném věku a období vašeho psa přispět jeho zdraví. Je lépe používat byliny jako prevenci zdraví, než pak řešit nějaké zdravotní problémy. Bylinky mohou příspívat k některým neduhům, které psi mají, a to zejména zlepšení trávení při nežravosti, pomoc při nevolnostech, urychlení metabolismu psa a podobně. Byliny je nejlépe sbírat z vlastní zahrady a sušit v domácích podmínkách, ale můžete je i koupit ve specializovaných obchodech.

Které bylinky a rostliny a jak mohou vašemu psímu kamarádovi pomáhat?

ROHOVNÍK

(svatojánský chléb)
Je bohatý na komplexní cukry, nerostné látky a vitamíny. Společně s kurkumou, rozmarínou, řeckým senem a mořskou řasou je ideální na podporu růstu kostí a kloubů čímž předchází vzniku dysplasie.

CAYENSKÝ PEPŘ

(Chilli)
Přidáním do krmiva příznivě ovlivňuje krevní oběh, nervový systém, dýchání a výrazně zlepšuje i chuť a stravitelnost krmiva.

PAMPELIŠKA

V kombinaci s kurkumou a řeckým senem výrazně snižuje sklon k tloustnutí. V krmivu působí detoxikačně a proti kožním problémům jako je například akné, různé ekzémy apod. Nepodávat březím fenám.

FENYKL

Semena, kořeny i natě jsou využité pro omezení plynatosti a jako prevence proti torzu žaludku. Nepodávat březím fenám.

PÍSKAVICE

(řecké seno)
Jedna z nejstarších léčivých rostlin, která pomáhá proti chudokrevnosti, cukrovce a váhové ztrátě. Podporuje mléčnou produkci u fen v laktačním období.

ZÁZVOR

Rostlina pocházející z centrální Asie. Její použití jako léčivé byliny je známo v orientu přinejmenším 200 let. Kořen působí preventivně proti torzu žaludku a jako protilátka proti toxickým látkám v těle. Vynikající vliv má na chuť k příjmu potravy a odstraňuje zažívací potíže.

MOŘSKÁ ŘASA

(chaluha)
Zvyšuje chuť, zlepšuje trávení, podporuje zdravou kůži, lesk a kvalitu srsti. Je to vynikající zdroj proteinu jódu, který je obzvláště důležitý pro zdravý nervový systém, odolnost a reprodukční schopnosti. Také obsahuje přes 60 velmi lehce stravitelných nerostných látek a stopových prvků.

OREGÁNO

(Dobromysl obecná)
Upravuje trávení, uklidňuje a působí proti křečovým stavům. Léčí a má preventivní účinky proti zánětu dásní.

MATEŘÍDOUŠKA

Působí dezinfekčně na zažívací trakt, zlepšuje dýchání a má schopnost vázat na sebe pachy a tím zmírňuje zápach výkalů i zvířete samotného.

ROZMARÝNA

Oleje z této byliny podporuje kardiovaskulární systém a zlepšuje vylučování žluči pro lepší stravitelnost tuků. Působí příznivě i na činnost jater.

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ

Jako antioxidant zlepšuje funkce buněk imunního systému a podporuje aktivaci přírodních látek, Podporuje činnost žlučníku a jater, napomáhá trávení a má protikřečové vlastnosti. Slouží i ke zvýšení sytosti pigmentu.

KURKUMA

Důležitá bylina z jižní Asie. Předchází tvorbě žlučových kamenů a zlepšuje vylučování žluči. Působí protizánětlivé a zlepšuje činnost jater.

KOZLÍK LÉKAŘSKÝ

Kořen této byliny funguje jako přirozený uklidňující prostředek a má důležité sebejisté účinky na nervový systém.

JUKA SCHIDIGERA

Je pouštní rostlina Jižní Ameriky. Obsahuje steroidy, které slouží jako inhibitory a redukují množství čpavku v těle. Čpavek je zodpovědný za nepříjemné vůně v psích výkalech. Vynikající bylina pro prevenci artritidy a působí též proti ledvinovým a střevním problémům.

MÁTA PEPRNÁ

Má příznivé účinky na choroby žaludku nervového původu, podporuje trávení a zabraňuje nadýmání. Působí proti nechutenství, uvolňuje křeče a má i osvěžující a protizánětlivé účinky. Třísloviny jí dodávají protiprůjmový účinek.

ZELENÝ JAPONSKÝ ČAJ

Napomáhá trávení a urychluje metabolismus. Snižuje riziko onemocnění rakovinou žaludku, jater, plic, slinivky, tlustého střeva a rakovinou kůže.

PETRŽEL KADEŘAVÁ

Hlavní účinnou látkou jsou silice, které působí zejména jako diuretikum (tj. látka podporující močení). Silice má i silný dezinfekční účinek pro léčbu zánětů močového ústrojí. Mimo močopudného působení je významný i vliv na zažívání a podporu chuti k jídlu.

Bylinky se smíchají s běžnou porcí jídla, pes je přijímá bez sebemenších problémů.

ve spolupráci s Ing. Radanou Sojkovou
a PhDr. Simonou Jemelkovou
zpracovala Marta Ščudlová
CHS Áres Šamarkan

Publikováno v Klubové ročence 2013