Vnitřní parazité a odčervování

Zařazeno do Zdraví

škrkavky a tasemnice ohrožují naše štěňata

V některých případech se málo dbá na skutečnost, že první hodiny, dny a měsíce života mají značný vliv na budoucnost, přestože je to skutečnost obecně známá. Dodržováním některých základních kroků v prvním období života napomůžeme využití daného genetického potenciálu štěněte.

 Kromě důležitého faktoru pro zdraví jedince, dostatku kvalitního mleziva, je důležité i včasné a úspěšné odčervování, které začíná již podáním antiparazitního přípravku feně před krytím. Dostatečné vstřebávání protilátek z mleziva je možné jen zdravým zažívacím aparátem štěněte. V období brzy po narození se často projeví problémy, které by dobře imunitně vybavený organismus zvládl bez obtíží.

Vnitřních parazitů je celá řada. Nejvíce se vyskytují a nejznámější jsou některé druhy škrkavek a tasemnic. Pes se jimi nakazí pozřením vajíček nebo mezihostitele. V posledních letech výskyt střevních parazitů u psů stoupá, přestože je k dispozici řada kvalitních preparátů na odčervení. Pravděpodobně je to také tím, že populace psů jsou početnější. V některých případech bývá „začervení" podceňováno, protože dospělý pes zpravidla nemá zjevné příznaky onemocnění. Tímto způsobem dochází k dalšímu šíření parazitů a promoření prostředí, ve kterém se psi pohybují. Začervený pes vylučuje trusem do prostředí velké množství vývojových stadií parazitů a těmi se pak následně mohou nakazit další psi.

Psy je nutno odčervovat pravidelně, ale ani to není záruka, že je pes opravdu zbaven parazitů. Citlivost na použitý preparát je do jisté míry individuální. Nejspolehlivěji se o úspěchu odčervení přesvědčíme vyšetřením trusu psa. Jednorázové vyšetření trusu není spolehlivé, skutečný stav ověříme vyšetřením vzorků trusu, které odebíráme ve třech dnech po sobě nebo ještě lépe 3 vzorky odebírané ob den. Spoléhat se na kontrolu trusu, kterou provádí majitel psa na vycházkách vizuálně, není dostačující. Pokud jsou v trusu vidět dospělí parazité již pouhým okem, je pes začervený opravdu hodně. U dospělých psů závisí průběh parazitárních infekcí na imunitním stavu jedince, u štěňat je riziko akutního onemocnění nesrovnatelně vyšší. Štěňata se doporučuje očervovat několikrát za sebou ještě u chovatele. Poprvé by mělo být štěně odčerveno 10. až 14. den, aby nedošlo k vývoji škrkavek do definitivního stadia. Dále pokračuje chovatel odčervováním každý druhý týden. První dvě odčervení bývají prováděna preparáty účinnými pouze proti škrkavkám. Praktický je Drontal junior, který je nejen účinný, ale také se dobře dávkuje i aplikuje protože se jedná o sirup, nebo například Banminth pasta. Dále pak už je štěně vhodné odčervovat některým kombinovaným preparátem proti škrkavkám i tasemnicím, řečeno obecněji proti oblým i plochým červům. Dávku preparátu spočítáme podle tělesné hmotnosti psa a vždy se držíme spíše dávky vyšší.

Škrkavky

(Toxocara canis)

para-1Je nutné brát v úvahu i potencionální nebezpečí nakažení pro člověka, zejména dětí. Dospělé škrkavky se sice u člověka vyvinout nemohou, ale člověk může být ohrožen jejich larválním stadiem. Štěně se může nakazit již během vývoje v těle feny, proto je vhodné fenu krom běžného pravidelného odčervování ošetřit před háráním, v kterém má být nakryta, případně v polovině březosti a později pak společně se štěňaty. Dospělý pes nebo fena se může nakazit pozřením vajíček z vnějšího prostředí. Z vajíček se líhnou larvičky, které v těle psa cestují. U štěňat do 3 měsíců se dostávají krví do plic, jsou vykašlávány a štěně je spolkne. Tak se larvička dostane do střeva štěněte, kde se vyvine v dospělého jedince. U starších psů larvy cestují do plic nebo do jiných tkání, kde se mohou opouzdřit. U březích fen se opouzdřené larvičky aktivují a přes placentu se dostávají do ještě nenarozených štěňat. Proto je vhodné podávat účinný preparát na odčervení štěňatům co nejdříve a opakovaně. Štěňatům hrozí další infekce mateřským mlékem larvami, které migrovali do mléčné žlázy feny. Štěňata, která nejsou včas a dobře odčervena, zaostávají v růstu, mají horší kvalitu srsti, zvětšený objem břicha, pokašlávají, při silné infekci mohou škrkavky štěňata vyzvracet a dokonce i uhynout.

 Tasemnice

(Dipylidium caninum Linnaeus)

para-2Psi se nakazí pozřením mezihostitele, nejčastěji blechy, ale i vnitřností nebo trusu králíka nebo myši. V chovech s nízkou úrovní hygieny jsou ohroženy vrhy štěňat i tasemnicemi. K infekci může dojít i náhodným zavlečením mezihostitele do chovu. Musíme mít na paměti, že i kvalitní odčervení jen řeší momentální stav, proti opakovanému nakažení pes ošetřen není. Štěně i dospělého psa je vhodné odčervit mimo jiné i cca 1 týden před předpokládaným očkováním. Přítomnost většího množství parazitů by mohla negativně ovlivnit imunitní odezvu a tvorbu protilátek, tedy očkování by nemuselo být spolehlivé. Pravidelné odčervování a případná kontrola účinnosti patří spolu s očkováním proti běžným chorobám k základním preventivním opatřením v chovu psů.

MVDr. Zuzana Málková
zpracovala Marta Ščudlová
CHS Áres Šamarkan

Zveřejněno v Klubové ročence 2013