Juvenilní celulitida

Zařazeno do Zdraví

Sterilní granulomatózní pustulární onemocnění štěňat

Juvenilní celulitida je poměrně sporadické onemocnění štěňat neznámého původu, nejčastěji se ale zmiňuje jeho imunitně zprostředkovaný původ. Svou roli sehrává pravděpodobně i genetika s ohledem na vyšší výskyt u plemen labradorský a zlatý retrívr, jezevčík, lhasa apso a gordonsetr.

Nejběžněji se klinické příznaky projeví ve čtvrtém až desátém týdnu (v návaznosti na první vakcinaci), případně až do 16. týdne věku. Téměř typicky onemocní více než jedno štěně ve vrhu a podobně specifický je i rychlý nástup klinických příznaků. Otoky a zčervenání očních víček, ušních boltců a pysků rychle progredují do pustul (pupínky naplněné hnisem), které praskají. Na postižených místech dochází vypadání srsti. Toto vše proběhne během 24 až 48 hodin. Podčelistní mízní uzliny jsou zvětšené a někdy mohou znepříjemňovat polykání. U některých štěňat může onemocnění proběhnout pouze ve formě otoků pysků, očních víček a uší, spolu se zvětšenými mízními uzlinami. Méně často se postižení kůže projeví na končetinách, břiše, vulvě, předkožce nebo v okolí řitního otvoru. V polovině případů se vyskytuje letargie (zvýšená spavost, netečnost). Kulhání a bolestivost kloubů z důvodu sterilní supurativní artritidy (hnisavého zánětu kloubů) se projevuje v jedné čtvrtině případů.

Pro lepší přiblížení onemocnění bych Vám ráda ukázala průběh u dvou štěňat ze stejného vrhu. Na fotografiích můžete zhodnotit odlišný klinický nástup i průběh onemocnění.

Štěně A
4. týden – otok víček a pysků, formující se pustuly
6. týden – neosrstěná část pysku po prasklých pustulách
8. týden – pysky již zarůstající novou srstí
11. týden – kompletní vyhojení

A-4-tydny-01 A-6-tydnu-01
Štěně A - stáří 4 týdny / 6 týdnů

A-8-tydnu-01 A-11-tydnu-01
Štěně A - stáří 8 týdnů / 11 týdnů

Štěně B
4. týden – otok víšek a pysků, pustuly se neformují
8. týden – štěně bez zjevných příznaků onemocnění

B-4-tydny-01 B-8-tydnu-01
Štěně B  stáří 4 týdny / 8 týdnů

I když klinické příznaky nás vedou k vyslovení podezření na juvenilní celulitidu, je nutné v diferenciální diagnóze myslet na parazitární onemocnění kůže (demodex), plísňová onemocnění, hlubokou pyodermii, reakci na poštípání hmyzem a autoimunitní onemocnění (pemphigus foliaceus).

Terapií volby je aplikace kortikosteroidů ve formě tablet, pouze lokální použití mastí s obsahem kortikosteroidů se nejeví jako dostatečně účinně. Efekt terapie je vidět již do 48 hodin, ale délka léčby se pohybuje mezi 2 a 4 týdny. Antibiotika (cefalexin, amoxicilin klavulanát) se přidávají k řešení druhotné bakteriální infekce postižené kůže. Na místě je i lokální antisepse kůže.
Prognóza je u léčebných pacientů dobrá, bohužel u neléčených případů může dojít i k úmrtí štěněte. Postižená místa po vyléčení znovu zarostou srstí. Zřídkakdy dochází k znovupropuknutí onemocnění.

MVDr. Darja Musilová
CHS Neverending Grace

Zveřejněno v Klubové ročence 2013.

Literární zdroje:
[1] Scott DW, Miller WT, Griffin CE 2001. Small Animal Dermatology, 6 ed., p. 1163–1167. WB Saunders, Toronto.
[2] Hutchings SM 2003. Juvenile cellulitis in a puppy. Can Vet J 44:418–419.
- - - fotografie ilustrační