Zdraví

Zobrazeny články z kategorie "Zdraví".


Bylinky pro psy

Napsal Marta Ščudlová. Zařazeno do Zdraví

Na léčivé účinky rostlin se lidstvo spoléhá už mnoho staletí. Různé rostlinné druhy ve světě obsahují aktivní látky, které účinně pomáhají bojovat s nemocemi. Mohou rostliny také pomáhat psům? Proč ne. Některá komerčně vyráběná krmiva léčivých a jinak příznivých účinků bylin a rostlin využívají i při výrobě krmiv pro zvířata. Pokud byste chtěli svému psímu miláčkovi dopřát nejen komerční krmivo, ale také vařenou, případně syrovou stravu, můžete ji doplnit bylinkami...

Vnitřní parazité a odčervování

Napsal Marta Ščudlová. Zařazeno do Zdraví

V některých případech se málo dbá na skutečnost, že první hodiny, dny a měsíce života mají značný vliv na budoucnost, přestože je to skutečnost obecně známá. Dodržováním některých základních kroků v prvním období života napomůžeme využití daného genetického potenciálu štěněte.

Juvenilní celulitida

Napsal MVDr. Darja Musilová. Zařazeno do Zdraví

Juvenilní celulitida je poměrně sporadické onemocnění štěňat neznámého původu, nejčastěji se ale zmiňuje jeho imunitně zprostředkovaný původ. Svou roli sehrává pravděpodobně i genetika s ohledem na vyšší výskyt u plemen labradorský a zlatý retrívr, jezevčík, lhasa apso a gordonsetr.

PRA rcd4: dva roky testování v ČR

Napsal MVDr. Darja Musilová. Zařazeno do Zdraví

V prvním článku na toto téma s názvem "PRA - prograsivní retinální atrofie aneb život ve tmě" jsme se seznámili s obecnými úskalími onemocnění PRA rcd4. Nyní máme k dispozici výsledky dobrovolného testování gordonsetrů na území České s Slovenské republiky za zhruba rok a půl. Nutno zmínit, že se nepodařilo získat dostatek dat pro statisticky relevantní zhodnocení celé Česko-Slovenské populace, nicméně jako varovný prst tyto výsledky brát můžeme (a musíme).

Vrozená hluchota u psů

Napsal Ing. Lucie Studýková. Zařazeno do Zdraví

Vrozená hluchota se u našich plemen dotýká nejvíce anglických setrů a o něco méně pointerů. Jedná se o poškození sluchového aparátu, které zabraňuje přenosu zvuku do mozku. Onemocnění je vázáno na bílou barvou srsti, respektive s nedostatkem pigmentu ve vnitřní části ucha. Projevuje se ve štěněcím věku, proto je možné svá štěňátka před odchodem k novým majitelům testovat - "BAER test". Vše o onemocnění i možnostech testování se dozvíte dále v článku.

Článek uveřejněn v Klubovém zpravodaji 1/2012.

Herpes virus u psů

Napsal Ing. Antonín Halla. Zařazeno do Zdraví

Stav, kdy se v chovu začne dít něco neuvěřitelného a to i přes všechna běžná hygienická opatření, poznají i chovatelé, kteří mají za sebou několikaletou a mnohdy velmi úspěšnou minulost. Nezabřezávání fen, málopočetné vrhy a ranný úhyn štěňat se stává pro mnoho z úspěšných doslova noční můrou. Co se stalo? Kde se stala chyba?. Mezi dnešní inkriminované poruchy plodnosti v chovu psů patří často i herpes virus. Že je velmi často příčinou úmrtí v neonatálním období, je již mnoho let známo, ale dnes je tento virus rovněž velmi často zodpovědný za neplodnost - feny nezabřeznou, ačkoliv vše vypadá normálně nebo mají nezvykle malé vrhy či štěňata podprůměrnou hmotnost... Dále v článku naleznete více informací o samotném viru a jeho přenosu, ale samořejmě také prevenci.

Převzato se souhlasem Moravskoslezského klubu chovatelů jagdteriérů. Zveřejněno v Klubovém zpravodaji 1/2012.