Chov

Zobrazeny články z kategorie "Chov".


Kam kráčíš česká kynologie?

Napsal Vladimíra Tichá. Zařazeno do Chov

aneb podmínky pro zařazení do chovu, pýcha i starost chovu loveckých psů

Autor článku: Vladimíra Tichá
Článek publikován v časopise Myslivost

Chovatelské kluby plánují členské či spádové schůze a vedení klubů přemýšlí nad tím, co svým členům bude říkat, jaké změny je případně třeba udělat a také s jakými názory chovatelé, majitelé a držitelé psů na členské schůze přijdou. Nejčastějším zdrojem sporů jsou podmínky pro zařazení do chovu a požadavky v nich zakotvené. Je to pochopitelné, protože to, jak jsou podmínky pro zařazení do chovu postaveny, může výrazně ovlivnit úroveň odchovů. Přičemž je možné říci, že chybou jsou podmínky příliš měkké i podmínky příliš tvrdé. Stále platí, že stanovit podmínky pro zařazení do chovu je v pravomoci chovatelského klubu a že základem je standard daného plemene. Trochu smutné je, že řada lidí nehodnotí chovné podmínky podle jejich dopadu na plemeno, ale podle toho, jakou práci jim dá je se psem splnit.

Příbuzenská plemenitba a její určování v chovu psů

Napsal MVDr. Čestmír Šrámek, CSc.. Zařazeno do Chov

Zde najdete principy a způsoby plemenitby, získávání žádoucích vlastnosí u potomků. Článek přibližuje pojmy jako příbuzenská a nepřibuzenská plemenitba a aplikaci plemenitby v chovu psů. Přináší i způsob určování stupně příbuzenské plemenitby a to způsoben nejjednodušším na určení - podle volných generací.

Článek uveřejněn v Klubovém zpravodaji 1/2012.

Chovné podmínky napříč Evropou

Napsal Ing. Antonín Halla. Zařazeno do Chov

Podmínky pro splnění chovnosti, které panují v České republice jsou jistě všem velmi dobře známé. Ale jak se věci mají za našimi hranicemi? Plánujete si dovést štěně po zahraničních jedincích, případně nakrýt zahraničním psem? Jaké minimální podmínky pro přístup jedince do chovu musel splnit? V tomto článku naleznete chovné podmínky celkem 18ti klubů z 15ti zemí Evropy, od našich sousedů až po vzdálenější kouty Starého kontinentu, jako například Finsko nebo Irsko. V některých zemích panuje, stejně jako u nás, více chovatelských klubů (případně dělené podle jednotlivých plemen), proto je vždy uveden odkaz na zdroj - konkrétní organizaci. Podmínky jsou ve většině případů děleny do kategorií Výstavy, Zkoušky a Zdraví, případně další doplňkové podmínky.
Článek byl uveřejněn v Klubovém Zpravodaji 2/2011.